Spis treści
Czy jest coś lepszego niż spędzenie czasu z przyjaciółkami na odkrywaniu nowych miejsc, zanurzaniu się w kulturze i delektowaniu pysznym jedzeniem? Nie sądzę! Uwielbiam te moje city breaki i weekendowe wyjazdy w kobiecym gronie. To jest totalnie inny poziom podróżowania w porównaniu do tego z rodziną czy partnerem. Poznań okazał się naprawdę doskonałym wyborem na naszą – w tym przypadku – pierwszą od studiów, dziewczyńską eskapadę. Było smacznie, było pięknie, było dużo śmiechu i mnóstwo wspomnień. W końcu nie bez powodu mówi się, że – Poznań to Miasto Doznań!
Stolica Wielkopolski to jedno z najstarszych miast Polski, które obfituje w bogatą historię, kulturę i niezwykłą atmosferę. Tu prym wiedzie ziemniak, tak zwana pyra, no i rogal św. Marcina, czyli bomba kaloryczna z białym makiem, lukrem i bakaliami. Po spożyciu jednego takiego przysmaku trzeba włożyć sporo wysiłku, aby spalić te kalorie, ale nie ma się czym martwić, ponieważ w Poznaniu jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia.
Co zobaczyć w Poznaniu?
No właśnie, tych miejsc wartych zobaczenia jest naprawdę wiele. Można je sobie wszystkie wypisać, zaznaczyć na mapie, zaplanować w kalendarzu, ale ostatecznie i tak pobyt w Poznaniu rządzi się swoimi prawami. Byłam w stolicy Wielkopolski trzy razy, a mimo to nie udało mi się zobaczyć wszystkiego, co chciałam i sobie zaplanowałam
Pierwsze kroki, zaraz po wyjściu z pociągu skierowałyśmy do Starego Browaru, a tam tuż przy wejściu przywitała nas kawiarnia Deseo znana z pysznych, pięknie udekorowanych ciastek. A skoro przyjechałyśmy do Poznania po doznania to oczywiście skorzystałyśmy z oferty Deseo i rozpoczęłyśmy nasz pobyt w Poznaniu od przepysznych słodkości i aromatycznej kawy.
Centrum Handlowe Stary Browar
Stary Browar w Poznaniu to naprawdę wyjątkowe centrum handlowe, które zaskakuje i zachwyca chyba każdego, kto je odwiedza. Mnie osobiście bardzo podobają się jego wnętrza, ponieważ uwielbiam takie połączenie industrialnej, loftowej estetyki z nowoczesnym designem. Chodząc po tym centrum handlowym, nieważne czy to dla jego oryginalnego wystroju czy po prostu będąc na zakupach, naprawdę można poczuć magię przeszłosci. Ten imponujący budynek, zresztą jak sama nazwa wskazuje, pełnił kiedyś funkcję browaru.
Stary Browar to nie jest zwykłe centrum handlowe, to jest niezwykłe centrum handlowe 😉 Poza pełnieniem swojej podstawowej funkcji handlowej w rzeczywistości jest prawdziwą oazą kultury, sztuki i rozrywki.
Z ciekawostek z życia wziętych: pierwszy raz miałam okazję odwiedzić Stary Browar jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem dla klientów. Pracowałam jako dekoratorka w jednej z zagranicznych sieciówek, której już w Polsce nie ma i przygotowywaliśmy nasz sklep na otwarcie Starego Browaru, dzięki temu miałam okazję obserwować rozwijający się proces budowy tego centrum handlowego.
Stary Rynek i Ratusz
Osobiście uważam, że Stary Rynek w Poznaniu to jeden z piękniejszych Rynków w Polsce, nie zaryzykuję stwierdzenia, że najpiękniejszy, ale mogę postawić znak równości z rynkami: warszawskim, krakowskim, wrocławskim czy gdańskim. Przynajmniej tak było dopóki go nie rozkopano… Obecnie, a mamy 2023 rok, jest to jeden, wielki plac budowy. Trudno po nim spacerować, jeszcze trudniej dostać się do okolicznych restauracji, a najtrudniej zrobić „instagramowe” zdjęcie 😉 Nie wiem kto na to pozwolił i jaki miał plan, ale nawet podczas tego krótkiego pobytu widać i słychać było zdenerwowanie mieszkańców i restauratorów.
Ratusz w Poznaniu to naprawdę piękny, przyciągający uwagę budynek w stylu renesansowym. Jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Wybudowany w XVI wieku jest przykładem doskonałej architektury tego okresu. Znajduje się w centrum Starego Rynku, więc nie trudno się domyśleć, że dostęp do niego miałyśmy nieco utrudniony.
Codziennie w samo południe, zza niewielkich drzwiczek usytuowanych tuż nad ratuszowym zegarem, wyłaniają się dwa koziołki, które przy dźwiękach poznańskiego hejnału, wykonują swoisty „taniec” z rogami. Jest to najbardziej rozpoznawalne widowisko w Poznaniu, które przyciąga pod Ratusz rzesze turystów.
Ostrów Tumski, Brama Poznania i Środka
Wymieniłam te trzy miejsca obok siebie, ponieważ znajdują się one w tak bliskim sąsiedztwie, że w zasadzie, żeby zobaczyć Bramę Poznania nie sposób pominąć Ostrowa Tumskiego, a jak już będziemy spacerować po Ostrowie Tumskim to od Śródki dzieli nas tylko Most Biskupa Jordana.
Ostrów Tumski w Poznaniu
Ostrów Tumski to najstarsza część miasta, która obfituje w historyczne zabytki i emanuje duchową atmosferą. Położony jest pomiędzy dwoma ramionami rzek: Warty i Cybiny. Nazwa „Ostrów Tumski” wywodzi się z języka staropolskiego i dosłownie oznacza „Wyspę Katedralną,” gdzie „Ostrów” wskazuje na wyspę, zaś „Tum” określa budynek, dom, w tym przypadku katedrę.
To właśnie na tej „Wyspie Katedralnej” Mieszko I założył gród i wzniósł pierwsze palatium. Tutaj rozpoczęła się tak naprawdę historia Poznania, ale też Polski, bo w tym miejscu (najprawdopodobniej) miał miejsce Chrzest Poski w 966 roku. W tutejszej katedrze spoczywają prochy królów Przemysława II, Mieszka I i Bolesława Chrobrego (chociaż co do Mieszka I i Bolesława Chrobrego to nie ma pewności).
Najważniejszym zabytkiem Ostrowa Tumskiego jest Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest ona jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Katedra zachwyca swoją architekturą oraz pięknymi wnętrzami. Burzliwa historia Polski powodowała, że katedra była wielokrotnie niszczona, palona i ograbiana, dlatego obecny wygląd katedry to efekt wielu odbudów, renowacji i rekonstrukcji.
Katedra Poznańska została zbudowana w stylu romańskim i jest znana ze swoich imponujących rozmiarów. Wnętrze katedry zachwyca bogatym wystrojem, w tym wspaniałymi ołtarzami, malowidłami i witrażami.
W środku katedry znajduje się 12 kaplic, z czego najcenniejszą jest Złota Kaplica, inaczej nazywana też Kaplicą Królów Polskich. W kaplicy tej znajdują się posągi Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz sarkofag z ich domniemanymi szczątkami.
Jak wspomniałam wcześniej, Ostrów Tumski obfituje w historyczne zabytki. To nie tylko katedra, lecz także inne ważne obiekty, między innymi Kościół Najświętszej Marii Panny. W X wieku znajdowało się tu palatium Mieszka I oraz kaplica, która została wzniesiona specjalnie dla księcia i jego żony Dobrawy – była to pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce. Obok kościołą, na wysokim cokole, stoi Figura Matki Boskiej Niepokalanej.
To też Psałteria wybudowana z inicjatywy biskupa Jana Lubrańskiego jako budynek mieszkalny dla dwunastu psałterzystów, czy założona przez tegoż samego biskupa, Akademia Lubrańskiego. Wtedy była to pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu. Obecnie mieści się w niej Muzeum Archidiecezjalne.
Jest jeszcze Pałac Biskupi i obelisk z medalionem portretowym Kochanowskiego i są też klimatyczne brukowane uliczki, które kryją wiele tajemniczych zakątków Ostrowa Tumskiego.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – Brama Poznania
Wyspa Katedralna jest sercem Poznania, tu historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc unikalny klimat tego miejsca. Przykładem takiego połaczenia jest instalacja zatytułowana „Przekrój (P)poznania„. Znajduje się na ulicy Posadzkiego i jest częścią Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Insalacja ta ma na celu zobrazować nam współczesnym, jak wyglądały wały obronne za czasów Mieszka I. A trzeba przyznać, że fortyfikacje te były naprawdę imponujące jak na X wiek: miały 40 m szerokości, były wysokie na 11m nad poziom ówczesnych gruntów i ciągnęły się na ponad 2km. Obecnie 6m tych fortyfikacji znajduje się pod ziemią, a ich konstrukcję możemy zobaczyć w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.
Kolejnym miejscem, które łaczy przeszłość z teraźniejszością jest Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – Brama Poznania. To imponujący kompleks muzealno-edukacyjny, który przenosi nas w fascynującą podróż przez historię miasta i Polski. Brama Poznania to nie jest tradycyjne muzeum ze zbiorem eksponatów czy innych historycznych rzeczy to interaktywna przestrzeń, która pozwala odwiedzającym na aktywne zwiedzanie.
Główny budynek Bramy Poznania usytuowany jest na prawym brzegu Cybiny, tuż za Mostem Biskupa Jordana. Wyróżnia się charakterystycznym kształtem przypominającym betonową „kostkę”. Brama Poznania połączona jest przeszkloną kładką z budynkiem Śluzy Katedralnej, która stanowi integralną część kompleksu Twierdzy Poznań. Cała ta „konstrukcja” ma również znaczenie symboliczne, ponieważ obrazuje, jak nowoczesność może harmonijnie współistnieć z historyczną architekturą, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość, jak obie te sfery wzajemnie na siebie oddziaływują i wzajemnie się uzupełniają, tworząc spójną całość.
Jeśli chodzi o informacje praktyczne dotyczące zwiedzania w/w obiektów, to serdecznie zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Bramy Poznania, gdzie dostępne są szczegółowe informacje dotyczące cen biletów i ich rodzajów.
Z własnego doświadczenia, gorąco polecam zakup wspólnego biletu wraz z audioprzewodnikiem, który umożliwia połączenie zwiedzania Bramy Poznania z eksploracją Ostrowa Tumskiego. Audioprzewodnik jest znakomicie przygotowany, prowadzi nas po Wyspie Katedralnej od jednego punktu do nastepnego i w bardzo przystępny sposób przedstawia fascynującą historię każdego z tych miejsc.
Śródka
Jak już przejdziemy Ostrów Tumski i zwiedzimy Bramę Poznania polecam udać się do Śródki, na nieśpieszny spacer, pyszny obiad czy po prostu na kawę i ciacho.
Naprawdę warto, bo Śródka to historyczna dzielnica Poznania, która zachowała wiele urokliwych kamienic i wąskich uliczek. To miejsce, gdzie można poczuć autentyczny klimat miasta sprzed wieków.
Na mnie osobiście wrażenie zrobił ogromny, kolorowy mural 3D, który opowiada historię tej części miasta. Znajduje się na nim trębacz i kot stojący na dachu, jest też piekarz i kobieta w oknie i wszystkie te postaci podobno symbolizują bogactwo historii i tradycji Śródki. Mural ten nosi bardzo oryginalny tytuł: „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Nie sposób go przegapić;)
Park Cytadela
Park Cytadela to wspaniałe miejsce zarowno na spacer, na odpoczynek czy też na aktywne spędzenie czasu ze znajomymi i rodziną.
W sezonie letnim park zachwyca swoją zielenią, malowniczymi widokami na panoramę miasta oraz licznymi, czasami wręcz monumentalnymi rzeźbami, pomnikami i fontannami.
Fajnie było zajrzeć do tego parku: pochodziłyśmy, posiedziałyśmy na trawie, ugruntowałyśmy nasze bose stopy w ziemi, ale przede wszystkim relaksowałyśmy się obserwując beztroskie chwile mieszkańców:) Bardzo polecam na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Poznania!
W parku Cytadela znajdują się też różne cmentarze, m.in. jest cmentarz Cmentarz Bohaterów Polskich, Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.
Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
A nieopodal Parku Cytadela znajduje się kolejny, niesamowicie klimatyczny (jeśli tak można tak powiedzieć o cmentrzu) Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Cmentarz ten jest miejscem spoczynku wielu znanych postaci, w tym polityków, naukowców, artystów i bohaterów narodowych. Znajdują się tam groby takich postaci, jak Władysław Anders, Stanisław Staszic i wielu innych, których wkład w rozwój Polski jest nieoceniony. Groby na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan są często pięknie zdobione i utrzymane w różnych stylach architektonicznych, co dodaje temu miejscu unikalnego charakteru.
Pomnik Armii Poznań
Natrafiłyśmy przypadkiem podczas spaceru i musze przyznać, że zrobił na nas duże wrażenie… Zarówno jego wielkość, kształt, ale przede wszystkim napis: „Starali się wykonać w 1939 roku, niewykonalny obowiązek – Obronę Polski – Żółnierzom Armii Poznań”.
Muzeum Rogala
W Muzeum Rogala byłam z Kamilem i Blanką w czasie naszego listopadowego pobytu. Z dziewczynami nie znalazłyśmy czasu na tą atrakcję. I z jednej strony trochę szkoda, bo pamietam, że było fajnie, ale czy było fajnie, bo była Blanka, a dla trzech dorosłych kobiet to byłoby zbyt infantylne, to nie wiem…
Pewnie nie zrobię z tej wizyty osobnego wpisu, dlatego umieszczam to miejsce do zobaczenia tutaj. Dlaczego? Bo myślę, że naprawdę warto wybrać się do tego muzeum, zwłaszcza z dziećmi. Super atmosfera, fajnie przekazana wiedza, dużo śmiechu i pyszne rogale! Podobne miejsce, w takiej samej konwencji, ale z piernikami w roli głównej, znajduje sie w Toruniu.
Fara Poznańska
Fara Poznańska, oficjalnie znana jako Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, to jedna z najważniejszych świątyń w Polsce – kto by się spodziewał;) Nie weszłyśmy do środka, bo akurat była msza, maj – czas komunii. Ale zwiedzać ten kościół można, byle nie podczas nabożeństwa. Nie wiem czy już o tym pisałam, ale jako zatwardziała ateistka mam niewytłumaczalną słabość do wszelakich kościołów, katedr i kapliczek…
Plac Kolegiacki i koziołki
Plac Kolegiacki w Poznaniu to malowniczy rynek, który powstał w 1802 roku po rozebraniu kolegiaty św. Marii Magdaleny. Obecnie plac ten pełni wiele funkcji. Po rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2019-2022 organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne, jarmarki i festyny. Nie pamietam tego miejsca sprzed 2019 roku, ale podobno był tu wielki parking, a teraz jest to miejsce wypoczynku z ławeczkami, fontannami, strefą zieleni i klimatycznymi podświetleniami. Są też koziołki, przy których można zrobić sobie zdjęcie.
W trakcie prac budowlanych odkryto wiele grobów i cennych artefaktów, a także fragmenty dawnej świątyni. Niektóre z tych odkryć można obejrzeć podczas spaceru po Placu Kolegiackim, ponieważ zostały wyeksponowane w specjalnych przeszklonych witrynach.
Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamek Cesarski to imponujący budynek w stylu neoromańskim, zbudowany w XIX wieku jako rezydencja cesarza Wilhelma II. Jego monumentalna architektura i duży zielony ogród z alejkami i ławeczkami,na których można usiąść, sprawiają, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych. Obecnie zamek funkcjonuje jako Centrum Kulturu ZAMEK, w którym jest teatr, Kino Pałacowe, w którym odbywają się różnorakie wydarzenia kulturalne, wystawy, festiwale czy warsztaty artystyczne.
Zamek Królewski w Poznaniu
W Poznaniu jest jeszcze jeden zamek – Zamek Królewski, znany również jako Zamek Przemysła II lub prześmiewczo – jako „Zamek Gargamel”. No cóż, „luźne” podejście do renowacji i odbudowy zamku nie wszystkim przypadło do gustu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to historyczna budowla i ważny zabytek miasta, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski.
Naprzeciwko zamku znajduje się Kościół rzymskokatolicki pw. św. Antoniego Padewskiego oraz Klasztor oo. Franciszkanów (Konwentualnych), piękny budynek, jeszcze piękniejszy w środku.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Narodowe oferuje zwiedzającym możliwość zapoznania się z różnorodnymi eksponatami, w tym malarstwem, rzeźbą, grafiką, a także zbiorem rzemiosła artystycznego. W kolekcji muzealnej znajdują się również dzieła związane z historią Wielkopolski. Nie jestem wielkim miłośnikiem muzeów, więc z braku czasu i chęci nie weszłysmy do tego, ale bardzo spodobał mi się ten neorenesansowy budynek Muzeum Narodowego.
Tu nie byłyśmy, ale czytałam, że warto 🙂
Poznańska Malta to największe centrum rekreacji nad Jeziorem Maltańskim i doskonałe miejsce do wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu – spacerowanie, jogging czy zwiedzanie pobliskiej okolicy na dwóch kółkach. Latem można skorzystać z kompleksu wodnego, a dla miłośników nart jest całoroczny stok narciarski. Oczywiście są też restauracje i kawiarniane ogródki… – no cóż, czeka mnie kolejna wizyta w Poznaniu 🙂
Palmiarnia Poznańska – jak ktoś lubi tropikalny klimat to warto rozważyć wizytę w Palmiarni. Ja nie przepadam za tego typu miejscami, dla mnie jest w nich zbyt duszno i wilgotno, ale jak ktoś lubi to proszę bardzo. W Palmiarni Poznańskiej można podziwiać oryginalne rośliny, kolorowe kwiaty oraz obserwować egzotyczne ptaki.
Poznański Ogród Zoologiczny to typowa atrakcja dla podróżujących z dziećmi. Z doświadczenia wiem, że zoo to zawsze dobry pomysł 🙂
Gdzie zjeść w Poznaniu?
Cukiernia Piskorska na rogala świętomarcińskiego
Rogal świętomarciński to tradycyjny poznański wypiek, który stanowi nieodłączny element karnawału i Dnia Świętego Marcina, patrona Poznania. To słodkie ciacho, o charakterystycznym kształcie podkowy jest wykonane z ciasta półfrancuskiego nadziewanego mega kaloryczną masą, w której skład wchodzą takie składniki jak: biały mak, orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce i aromat migdałowy.
W Poznaniu dostępnych jest wiele certyfikowanych miejsc, w których można spróbować wyśmienitego rogalika świętomarcińskiego. Jednym z najbardziej obleganych miejsc serwujących te pyszności w Poznaniu jest cukiernia Hanna Piskorska, zlokalizowana na Starym Rynku, przy ul. Paderewskiego. To nie jest typowa cukiernia, ale skromne okienko, w którym dostępne są rogale. Za każdym razem, kiedy odwiedzam Poznań, to właśnie tu decyduję się na zakup tego poznańskiego przysmaku.
Pyra Bar – czyli poznańskie wariacje na temat ziemniaka
W Poznaniu warto spróbować tradycyjnych dań Wielkopolski, do których należą wszelkie potrawy z ziemniaka, czyli z poznańskiej pyry. I tak, najpopularniejszym daniem z tym składnikiem jest pyra z gzikiem, czyli ziemniak w mundurku podawany z białym serem wymieszanym ze śmietaną, cebulką i szczypiorkiem. Warto też spóbować szare kluchy ze skwarkami, plyndze czyli placki ziemniaczane czy „ślepe ryby”- postną zupę ziemniaczaną.
Choć z zewnątrz Pyra Bar nie wygląda zbyt okazale, to wewnątrz skrywana jest wyjątkowo przytulna przestrzeń utrzymana w stylu polskich lat 80-tych oraz przestronny ogródek. Personel jest niezwykle uprzejmy, a ich menu oferuje przepyszne wariacje dań na bazie ziemniaków. Poczynając od klasycznej pyry z gzikem, a kończąc na „babie od rzeźnika”. Wszystkie ich potrawy są niezwykle smaczne. Nawiasem mówiąc, ich „szare ale jare” smakowały równie wybornie jak te, które przygotowywała moja babcia. Warto!
W Poznaniu smaczne śniadanie serwują w Cafe Pomarańczarnia lub Unicorner. Na św. Marcina polecam iść na gęsie pipki z knedlikami, które serwuje restauracja Drevny Kocur. Kawa i ciacho najlepiej smakują w Deseo w Starym Browarze, ale też pysznie i przyjemnie jest w kawiarni Po Drodze Punkt Kawa w Śródce.
Nocleg w Poznaniu
Nocleg ogarnęłyśmy tradycyjnie przez Booking.com. Poznań oferował wiele fajnych, stylowych miejsc w centrum miasta i to w przystępnej cenie. Wybrałyśmy przytulne mieszkanie w klimatycznej kamienicy przy ul. Rybaków. Obsługa bezosobowa, czyli wszystko załatwiłyśmy mailowo badź telefonicznie. Całość rezerwacji przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Mieszkanie wygodne, estetyczne i czyste. Polecam!
Nasz babski weekend był pełen nowych doświadczeń, bo był to nasz pierwszy wspólny city break. Obfitował w ekstremalnie dużo śmiechu, tańca, mnóstwo wspomnień i odpowiednią ilość czerwonego wina 😉 W końcu przyjechałyśmy do Poznania po doznania!
PS. à propos wina, to po godzinie 22:00, w obrębie kilometra wokół Starego Rynku w Poznaniu, nie kupicie alkoholu w żadnym sklepie typu Żabka, czy Carrefour Express. Może komuś przyda się ta informacja, bo nas zaskoczyli 😉
- Poznań Miasto Doznań, czyli babski weekend w stolicy Wielkopolski!
- Pięć dni w Barcelonie – od rozczarowania do zachwytu
- Babski wyjazd do Rzymu, czyli zwiedzanie Wiecznego Miasta kobiecym okiem!
- Budapeszt: weekend pełen smaku, kąpieli termalnych i węgierskiej kultury!
- Sandomierz i okolice – co zobaczyć, gdzie jeść i gdzie spać?