Jazdy konne niedaleko warszawy - Stajnia Dorado
Polska

Jazdy konne niedaleko Warszawy – Stajnia Dorado

Jeździectwo w Polsce staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową, ale też modną formą spędzania czasu. Biorąc pod uwagę jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, ma już samo przebywanie z końmi, to nie ma się czemu dziwić. Otwiera się wiele nowych stadnin oferujących jazdy konne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Te istniejące starają się wzbogacać swoją ofertę i zapewniać moc atrakcji dla wszystkich pasjonatów koni. Pojawia się zatem pytanie jak, wśród tych wszystkich propozycji, znaleźć wartościową stadninę? Taką, w której owszem liczy się klient, ale przede wszystkim zwierzęta? Stadninę, w której większy nacisk kładzie się na jakość świadczonych usług, kwalifikacje instruktorów, a nie wyłącznie na zysk?

Czy „koński gen” istnieje?

Blanka Swoją miłość do koni i pasję do jeździectwa odkryła w wieku 4 lat. Jak to się stało i skąd to się wzięło? Nie wiemy. Jedno jest pewne, nie odziedziczyła tego po nas. Nasze doświadczenie z końmi skończyło się na tym, że Kamil siedział na koniu raz – w dzieciństwie, a ja od dzieciństwa boję się tych zwierząt. Podobno istnieje coś takiego jak „koński gen” i podobno Blanka ten gen posiada 😉 No więc skoro to kwestia genów… To nie pozostało nam nic innego jak zaakceptować zaistniały fakt i, jak na kochających rodziców przystało, zaopiekować się pasją córki.

Jazda konna dla dziecka – kiedy zacząć?

Oczywiście jest to indywidualna sprawa każdego dziecka oraz jego rodziców. W dużej mierze zależy od emocjonalnej dojrzałości tegoż dziecka, przede wszystkim od jego gotowości do wykonywania poleceń instruktora. Blanka miała 4 latka jak pierwszy raz wsiadła na kucyka i myślę, że dla niej był to optymalny moment.

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado

Spacery na kucyku korzystnie wpływają na psychikę młodego człowieka dlatego warto wprowadzić je jako doraźną formę ruchu. Należy tylko pamiętać, że regularne jazdy na koniu w tak młodym wieku mogą być bardzo szkodliwe dla układu kostnego dziecka, który nie jest jeszcze do końca rozwinięty. Tak jak we wszystkim, tak i w przypadku nauki jazdy konnej, powinno się zachować umiar i znaleźć złoty środek.

Dopiero kiedy Blanka skończyła 7 lat, a jej pasja do koni i jazdy konnej nie malała, ale wręcz się pogłębiała, postanowiliśmy wprowadzić do jej harmonogramu regularne treningi. Potrzebowaliśmy tylko znaleźć dobrą, sprawdzoną stadninę, taką, w której instruktorzy fachowo i kompleksowo zajęliby się naszą pociechą. Najlepiej, żeby znajdowała się w pobliżu Warszawy. I tak trafiliśmy do stajni Dorado.

Stajnia Dorado- jazdy konne niedaleko Warszawy

Stajnia Dorado jest przepięknie położona w otulinie Puszczy Kampinoskiej, a dokładnie we wsi Nowy Secymin. Trafiliśmy do niej przez przypadek. Za każdym razem, kiedy jechaliśmy na naszą działkę rekreacyjną, mijaliśmy znak wskazujący drogę do stajni Dorado. Któregoś dnia po prostu skręciliśmy zgodnie ze wskazówką 😉 Jak się później okazało, była to bardzo dobra decyzja 🙂

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Stajnia Dorado – jazdy konne niedaleko Warszawy

Rozległy teren siedliska Dorado ukryty jest wśród drzew i bezkresnych łąk z dala od wielkomiejskiego hałasu. Jest to cały kompleks, na który składają się budynki mieszkalne, stajnia, wozownia, zabudowa agroturystyczna, ujeżdżalnia, staw i niewielki sad. Można w tym miejscu spędzić przyjemny dzień, tydzień, albo nawet dwa. A okolicę da się zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem lub konno. Można też po prostu pobyć w otoczeniu koni. Tutaj człowiek jest w stanie się wyciszyć, oderwać myśli od trosk dnia codziennego, złapać oddech, zwyczajnie odpocząć.

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado

Dorado – jedyna stajnia, do której wracamy

To właśnie w stajni Dorado pierwszy raz spotkaliśmy się z kompleksowym podejściem do tematu nauki jazdy na koniu. Pani Małgosia, właścicielka stadniny, porozmawiała z nami i z samą Blanką, o jej doświadczeniu i umiejętnościach jeździeckich. Jej syn, Pan Robert, wybrał Blance konia, który idealnie pasował do jej temperamentu i poziomu zdobytej praktyki jeździeckiej. Blanka natomiast najbardziej cieszyła się z możliwości samodzielnego przygotowania konia do jazdy. Pierwszy raz mogła sama konia czyścić, szczotkować, siodłać, wyprowadzić z boksu itp.

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado

Blance tak bardzo spodobało się w stajni Dorado, że postanowiła spędzić w niej swoje pierwsze wakacje w siodle. Rok później zdecydowała się na samodzielne kolonie z nocowaniem. W trakcie tych kolonii zdobyła teoretyczną i praktyczną wiedzę o koniach i podszlifowała swoje umiejętności jeździeckie. Stała się bardziej samodzielna i odpowiedzialna, no i zawarła nowe znajomości. Nie było jej łatwo, ale dała radę, bo były to kolonie z jej ukochanymi zwierzętami i w znanym jej środowisku. Nam też nie było łatwo, ale byliśmy w kontakcie z właścicielami i wiedzieliśmy, że ma dobrą opiekę.

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado

Stajnia Dorado to klimatyczne miejsce stworzone przez cudowną rodzinę z pasją do koni, umiłowaniem do przyrody i sympatią do innych ludzi.

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado

Dorado posiada w swojej ofercie liczne atrakcje i ciekawe propozycje spędzania czasu wolnego. Do najpopularniejszych należą: jazdy konne, jazdy bryczką, wyprawy wozem taborowym po puszczy, kuligi, ogniska, imprezy dla grup zorganizowanych, obozy konne, zielone szkoły, wakacje w siodle, rajdy konne i wiele innych. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Jazdy konne niedaleko Warszawy - Stajnia Dorado
Stajnia Dorado – jazdy konne niedaleko Warszawy

My ze swojej strony serdecznie Was zapraszamy do odwiedzenia stadniny Dorado. Przy okazji możecie pospacerować po Puszczy Kampinowskiej. Wejdźcie na profil instagramowy stajni, a zobaczycie co tam się dzieje: https://www.instagram.com/stajniadorado2017/

A my jesteśmy tu: https://www.instagram.com/travelinscy

I tu: https://www.facebook.com/travelinscy

Jesteśmy tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *