City Break,  podróże

Babski wyjazd do Rzymu, czyli zwiedzanie Wiecznego Miasta kobiecym okiem!

Rzym – miasto pełne historii, kultury i smaków, od lat był moim marzeniem podróżniczym. Niejednokrotnie odwlekałam wyjazd do stolicy Włoch i mimo że, jak to się mówi, „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, to mnie jakoś nie doprowadziły. Dopiero pewnego marcowego weekendu, dzięki niewykorzystanym po pandemii voucherom, od linii lotniczych WizzAir i hotelu Condominio Monti Boutique, a także dzięki najlepszym przyjaciółkom na świecie, udało mi się zrealizować moją wymarzoną podróż do Wiecznego Miasta. Był to naprawdę cudownie wspaniały wyjazd i chociaż miałam bardzo duże oczekiwania względem tego miasta to na szczęście nie przytrafił mi się „syndrom paryski” 🙂

Babski weekend w Rzymie
Rzym

Rzym ma swój niepowtarzalny, wyjątkowy urok, mnóstwo atrakcji do zaoferowania i wiele cudownych miejsc do zobaczenia. My miałyśmy 4 dni na poznanie Wiecznego Miasta i myślę, że to idealna ilość czasu, aby zobaczyć najważniejsze zabytki, skosztować pysznej włoskiej kuchni i poczuć klimat miasta.

W niniejszym wpisie pragnę podzielić się moimi wrażeniami z wizyty w stolicy Włoch i pokazać Rzym oczami kobiet, a także opowiedzieć o najpiękniejszych miejscach, które udało nam się zwiedzić. Jeśli więc planujecie babski wyjazd do stolicy Włoch i chcecie odkryć miasto przez pryzmat kobiecego spojrzenia – idealnie trafiłyście!

Babski weekend w Rzymie i 15 miejsc, które zobaczyłam!

Coloseum

Coloseum jest chyba najbardziej znanym z zabytków Rzymu. Zbudowany w I wieku n.e. był miejscem walk gladiatorów, a także innych rozrywek i wydarzeń publicznych, m. in. . Koloseum może pomieścić około 50 tysięcy ludzi i jest jednym z największych amfiteatrów na świecie.

Babski weekend w Rzymie

Jego imponująca konstrukcja składa się z trzech poziomów łuków, wykonanych z kamienia i cegły, z których każdy ma ponad 80 łuków. Wewnątrz znajduje się arena, która była pokryta piaskiem i często zmieniana, by dopasować ją do różnych wydarzeń. Dzisiaj Koloseum jest jednym z najważniejszych zabytków Rzymu, a od 2007 roku również jednym z nowych 7 Cudów Świata.

Dla mnie Rzym to właśnie Koloseum. To była pierwsza atrakcja, którą zobaczyłam po dojechaniu na miejsce, a przez kolejne 3 dni mogłam podziwiać jej piękno z tarasu hotelu, w którym mieszkałyśmy. I tak jak Budapeszt totalnie kojarzy mi się z budynkiem parlamentu, tak już zawsze stolica Włoch będzie mi się kojarzyła z tą monumentalną budowlą pochodzącą sprzed 2 tys. lat.

Babski weekend w Rzymie

Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na wejście do Koloseum oraz innych zabytków, takich jak Palatyn i Forum Romanum. Bilet łączony można kupić na oficjalnej stronie internetowej rzymskich zabytków np. TU lub na miejscu w jednym z punktów informacyjnych. My zamówiłyśmy bilet dzień wcześniej, ale w sezonie turystycznym podobno nie jest tak łatwo i najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem. Z biletami należy udać się do odpowiedniej kolejki, zalecam zapytać na miejscu, bo można stracić czas stojąc w kolejce do kasy. Koloseum zwiedzałyśmy z audioprzewodnikiem zakupionym wraz z biletem, który otrzymałyśmy tuż przed wejściem do amfiteatru. Koszt zakupu 3 biletów wyniósł w marcu 2022 r. 54 euro.

Forum Romanum i Palatyn

Forum Romanum było w starożytności reprezentacyjnym centrum Rzymu, gdzie znajdowały się liczne budynki publiczne, świątynie i miejsca spotkań.

Babski weekend w Rzymie

To tutaj odbywały się ważne wydarzenia polityczne, kulturalne i religijne, a także handel. Można tu zobaczyć ruiny, rzymskie mury, archiwa i wiele innych zabytków.

Wśród zachowanych do dziś budowli można wymienić łuk triumfalny Konstantyna, świątynie Antoninusa i Faustyny oraz świątynię Saturna. Forum Romanum to miejsce, które zapewnia przepiękny widok na Rzym i okoliczne góry.

Świątynia Wenery i Romy
Babski weekend w Rzymie

Łuk Konstantyna znajduje się w pobliżu Koloseum i Forum Romanum i został zbudowany w 315 roku n.e. na pamiątkę zwycięstwa cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem w bitwie pod Ponte Milvio.

Palatyn – wzgórze w Rzymie uważane za miejsce narodzin miasta jest jednym z najważniejszych zabytków stolicy WŁoch.

Znajdują się tu ruiny pałaców cesarskich, w tym ruiny pałacu cesarza Augusta, a także liczne pozostałości rzymskich willi i ogrodów. To tutaj znajduje się Domus Flaviana, rezydencja cesarzy Wespazjana, Tytusa i Domicjana, a także Muzeum Palatynu, gdzie można obejrzeć liczne znaleziska archeologiczne.

Babski weekend w Rzymie

Z Palatynu rozciąga się malowniczy widok.

Fontanna Di Trevi

Nie można opuścić miasta bez odwiedzenia słynnej Fontanny di Trevi. Jest to według mnie najpiękniejsza z fontann na całym świecie, a już na pewno jedna z najbardziej rozpoznawalnych. Jedną z ciekawostek jest to, że nazwa fontanny wywodzi się od jej położenia – znajduje się ona na skrzyżowaniu trzech ulic. Słowo Trevi natomiast pochodzi od łacińskiego wyrażenia trivium, co oznacza trzy drogi.

Babski weekend w Rzymie

Została zbudowana w XVIII wieku i jest dziełem włoskiego architekta i rzeźbiarza, Nicoli Salvi. Na jej szczycie znajduje się rzeźba Neptuna, boga morza, który jest otoczony przez dwa tritony – mityczne stworzenia z ludzkimi głowami i ogonami ryb. Woda z fontanny pochodzi z akweduktu Aqua Virgo, który był jednym z najważniejszych wodociągów starożytnego Rzymu.

Dzisiaj Fontanna di Trevi jest jednym z najbardziej znanych zabytków Rzymu. Ludzie przybywają pod fontannę nie tylko po to, aby podziwiać jej wspaniałą architekturę, ale również po to, aby zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę i wrzucić monetę do fontanny, dając sobie tym samym szansę na szczęśliwy powrót do Rzymu.

Piazza Navona

Piazza Navona znajduje się w historycznym centrum miasta, na miejscu dawnego stadionu rzymskiego, co nadaje temu miejscu wyjątkowego uroku.

Babski weekend w Rzymie

To ogromny plac, który otoczony jest pięknymi zabytkowymi budynkami i kolorowymi fontannami. Najważniejszą i najbardziej znaną jest słynna Fontanna Czterech Rzek autorstwa Berniniego, która symbolizuje cztery kontynenty. Na placu znajduje się wiele kawiarni i restauracji, co sprawia, że jest to idealne miejsce do spędzenia czasu na relaksie i obserwacji ludzi.

Na Piazza Navona można poczuć wspaniałą atmosferę Rzymu, z ciekawymi ulicznymi artystami, licznymi kawiarniami i sklepami.

Piazza Venezia

Piazza Venezia to ważny plac w Rzymie, jakby był w Rzymie plac, który nie jest ważny 😉 Jest on otoczony przez wiele historycznych budynków, w tym Palazzo Venezia – pałac, który był siedzibą weneckiego ambasadora w Rzymie. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Piazza Venezia jest imponujący pomnik Wiktora Emanuela II, który był pierwszym królem zjednoczonego Włoch.

Babski weekend w Rzymie

Piazza Venezia to ważne centrum komunikacyjne w Rzymie i przy tym bardzo ruchliwe miejsce, też idealne miejsce spotkań i zbiórek turystów, którzy zaczynają bądź chcą dalej zwiedzać miasto. Było to również miejsce naszych zbiórek 🙂

Ołtarz Ojczyzny

Ołtarz Ojczyzny, czyli po włosku Vittoriano, to imponujący biały budynek znajdujący się w centrum Rzymu obok Piazza Venezia. Został zbudowany na polecenie króla Włoch w latach 1885-1911, aby uczcić zjednoczenie Włoch i upamiętnić zmarłego króla Wiktora Emanuela II. Vittoriano składa się z wielu elementów, w tym z ogromnej bazyliki, kolumnady, galerii i muzeum.

Najbardziej charakterystyczną cechą jest jego ogromna biała fasada, zdobiona kolumnami i rzeźbami.

Babski weekend w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny jest jednym z największych zabytków architektonicznych w Europie. Rozpościera się z niego przepiękny widok.

Watykan i katedra

Watykan to najmniejsze państwo na świecie i siedziba papieża oraz centralne miejsce władzy Kościoła katolickiego. Znajduje się tam wiele muzeów, kaplic i katedr, a także ogrody watykańskie. Jednym z najważniejszych zabytków w Watykanie jest Bazylika św. Piotra, największy kościół katolicki na świecie, którego budowa trwała ponad 120 lat.

Babski weekend w Rzymie

W Bazylice Św. Piotra znajduje się m.in. Kaplica Sykstyńska, a w niej freski autorstwa Michała Anioła, w tym słynny fresk Sądu Ostatecznego. Nam nie udało nam się zobaczyć kaplicy na żywo, w sumie to nie pamiętam dlaczego – być może nie udało nam się wcześniej zakupić biletów. No, ale moneta do Fontanny di Trevi wrzucona, więc wrócimy tu następnym razem.

Babski weekend w Rzymie

Wnętrze bazyliki zdobią dzieła takich artystów jak Michelangelo, Bernini czy Raffaello.

Na wejście do Bazyliki czekałyśmy w kolejce około 30 min, czyli podobno całkiem krótko. Jeśli mogę doradzić to uważam, że warto poczekać – nawet dłużej, ponieważ wnętrze kościoła robi naprawdę duże wrażenie. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, tzn. płacimy czasem oczekiwania na wejście i trzeba przygotować się na kontrolę osobistą – prawie taką jak na lotnisku.

Most św. Anioła

Most św. Anioła to jeden z najbardziej charakterystycznych mostów w Rzymie, który łączy historyczne centrum miasta z zamkiem św. Anioła. Most został zbudowany w II wieku n.e. jako część grobowca cesarza Hadriana, a w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany. Na szczycie mostu znajduje się szereg rzeźb przedstawiających aniołów, stąd też pochodzi jego nazwa.

Most św. Anioła jest najpiękniejszym mostem w Rzymie, taką swoistą wizytówką miasta.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie składają się z 138 schodów prowadzących do kościoła Trinita dei Monti na wzgórzu Pincio. Zostały zbudowane w XVIII wieku z inicjatywy francuskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej, Étienne’a Gueffiera. Są wykonane z porfiru i mają charakterystyczny kształt wachlarza, który tworzy piękny widok z dołu.

Schody Hiszpańskie są popularnym miejscem spotkań zarówno dla mieszkańców jak i turystów, którzy przychodzą tu odpocząć i podziwiać panoramę Rzymu. W pobliżu znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje.

Panteon

Panteon została zbudowany około 126 roku n.e. jako świątynia dedykowana wszystkim bogom i boginiom rzymskim. W późniejszych wiekach budowla ta była wykorzystywana jako kościół katolicki. To najlepiej zachowany budynek z czasów rzymskich, który daje poczucie, że przeniosłeś się w czasie. Charakterystyczną cechą Panteonu jest ogromna kopuła, która jest jednym z największych kamiennych sklepień na świecie. Na szczycie kopuły znajduje się otwór, przez który wpada światło, co tworzy niesamowity efekt wewnątrz budowli. W środku Panteonu znajdują się grobowce wielu znanych postaci, w tym m.in. artystów, królów i papieży.

Babski weekend w Rzymie

Wszystkie powyższe informacje znalazłam w internecie, niestety nie widziałam żadnej z tych rzeczy, ponieważ wejście do Panteonu zamknięto tuż przed nami i nie dało się ubłagać strażnika, żeby jeszcze tylko nas wpuścił 😉 Wtedy, tak naprawdę, to nie zmartwiłam się aż tak bardzo, ale teraz, kiedy już wiem co tam jest to trochę żałuję, że nie udało nam się wejść do środka.

Campo di fiori

Campo di Fiori to uroczy plac w centrum Rzymu, znany z jednego z najbardziej popularnych targów ulicznych w mieście. Od rana do wieczora, plac tętni życiem, a tłumy turystów i miejscowych gromadzą się wokół straganów z żywnością, kwiatami i rękodziełem.

W okolicy placu znajdują się także kawiarnie, restauracje i bary, co czyni go idealnym miejscem na spacer, zakupy, czy wieczorną zabawę.

Usta Prawdy (Bocca della Verità)

Bocca della Verità to kamienna maska z otworem w kształcie ust, która znajduje się w pobliżu rzymskiego kościoła Santa Maria in Cosmedin. Według legendy, osoba kładąca dłoń w usta maski i mówiąca prawdę, nie musi się obawiać, że zostanie ukarana, natomiast kłamcy mogą stracić dłoń.

Maska stała się jedną z popularnych atrakcji turystycznych Rzymu i często jest do niej kolejka śmiałków, którzy chcą sprawdzić swoją szczerość. My też sprawdzałyśmy i wszystkie zachowałyśmy dłonie 😉

Zatybrze-Trastevere

Dzielnica Zatybrze, czyli Trastevere to urokliwa dzielnica Rzymu, położona na zachodnim brzegu rzeki Tyber. Słynie z licznych kościołów, takich jak kościół Santa Maria in Trastevere, a także z malowniczych placów oraz wspaniałych wąskich uliczek, które są pełne sklepików, restauracji i barów.

Babski weekend w Rzymie

Wieczorem Zatybrze tętni życiem, a wiele knajpek serwuje tu wspaniałe włoskie jedzenie i wino, dzięki czemu to idealne miejsce do spacerów, degustacji lokalnej kuchni i obcowania z włoskim stylem życia.

Babski weekend w Rzymie

Ogrody i Villa Borghese

Ogrody Borghese to całkiem spory park w centrum Rzymu i idealne miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania.

Babski weekend w Rzymie

Ten przepiękny kompleks ogrodowy w centrum Rzymu słynnie z niezwykłej kolekcji sztuki oraz architektury. W Villa Borghese znajduje się muzeum, w którym eksponowane są dzieła takich artystów, jak Bernini, Caravaggio czy Raffaello.

Ogrody Borghese to idealne miejsce spacerowe i rekreacyjne, z mnóstwem drzew, fontann i rzeźb. Wyobrażam sobie jak dobrze jest tu odpocząć od letnich upałów. My pospacerowałyśmy, zatrzymałyśmy się na kawkę i bruschettę i cieszyłyśmy oczy widokami.

Dzielnica Quartiere Coppede

Quartiere Coppedè to malownicza dzielnica w Rzymie, charakteryzująca się unikalną architekturą nawiązującą do różnych stylów, takich jak art deco, neogotyk, neorenesans czy manieryzm. W skład dzielnicy wchodzi kilkadziesiąt budynków, w tym willi, pałace i kamienice, zdobione oryginalnymi mozaikami, rzeźbami i detalami architektonicznymi. Każda z nich ma swoją nazwę, mamy na przykład Pałac Pająka, Willę Wróżek, Willę Syreny czy Willę Amorków.

Babski weekend w Rzymie
Fontanna Żab

Ja osobiście czułam się w tej dzielnicy jak w Barcelonie Guadiego 🙂

Babski weekend w Rzymie

Nocleg w Rzymie

Wybór noclegów w Rzymie jest ogromny, od najtańszych hosteli, poprzez apartamenty do wynajęcia typu Airbnb, po hotele wielogwiazdkowe. Zresztą jak wszędzie (oprócz świętokrzyskiego – tam nie ma fajnych noclegów;)) w zależności od budżetu, każdy znajdzie coś dla siebie.

Babski weekend w Rzymie

My zatrzymałyśmy się w Hotelu Condominio Monti Boutique, który znajduje się w samym sercu historycznego centrum Rzymu. Położony jest w dzielnicy Monti uchodzącej za jedną z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic miasta. Wybór padł na hotel Condominio Monti, ponieważ koleżance pozostał voucher do wykorzystania po odwołanym przez pandemię pobycie. Dopłaciłyśmy tylko różnicę do drugiego pokoju i cieszyłyśmy się eleganckim wnętrzem i przemiłą obsługą tego kameralnego hotelu.

Babski weekend w Rzymie
Condominio Monti -babski weekend w Rzymie

Hotel Condominio Monti Boutique to elegancki i stylowy hotel, z małą restauracja na dole i barem na dachu. To właśnie na dachu serwowane były śniadania. Cudownie było pić poranne cappuccino z widokiem na miasto i Koloseum – trzeba się było tylko lekko wychylić 😉 W okolicy hotelu jest bardzo dużo klimatycznych restauracji, fajnych barów i całkiem nieźle wyposażonych sklepów.

Jedzenie w Rzymie

Rzym to miasto, które słynie z pysznego jedzenia, zresztą jak cała włoska kuchnia. Warto spróbować tu tradycyjnych włoskich dań, takich jak spaghetti carbonara, ravioli z ricottą i szpinakiem, a także pizza i risotto.

Jednym z najlepszych miejsc, gdzie warto szukać restauracji w Rzymie, jest dzielnica Trastevere, czyli wspomniane wcześniej Zatybrze. Jest to kolorowa i malownicza dzielnica, pełna uroczych kawiarni i restauracji, które oferują autentyczne włoskie dania w przystępnych cenach.

A tak poza tym, to wszędzie gdzie weszłyśmy na panini, pastę, czy pizzę z kawą, było pysznie i przyjemnie. Rzym, zresztą jak całe Włochy, to raj dla miłośników jedzenia.

Nie zarekomenduję tu żadnych knajp, ani też nie odradzę wizyty w konkretnych restauracjach w Rzymie, bo większość, jak nie wszystkie, do których trafiłyśmy była ok. Każda z nich miała coś wyjątkowego do zaoferowania: jedzenie, wygląd, przemiłą obsługę czy przystępne ceny. Wybór więc zależy tylko od naszych osobistych preferencji no i od gwiazdek Googla 😉

W ciągu całego naszego pobytu w Rzymie odwiedziłyśmy kilka restauracji, barów i trattorii, delektując się smakiem włoskich potraw. Moje doświadczenie kulinarne było niesamowite, a miłe chwile spędzone z przyjaciółkami pozostaną na długo w mojej pamięci.

Krótkie podsumowanie babskiego wyjazdu do Rzymu

Podsumowując nasz babski wyjazd do Rzymu, możemy powiedzieć, że był to niezapomniany czas spędzony w towarzystwie najlepszych przyjaciółek. Poznałyśmy wspaniałe zabytki miasta, delektowałyśmy się przepyszną włoską kuchnią i orzeźwiającym aperolem, a przede wszystkim dobrze się bawiłyśmy.

Zwiedzanie Koloseum, Palatynu, Forum Romanum czy też Watykanu pozwoliło mi poznać historię Rzymu i zrozumieć, jak ważne jest to miejsce. Przechadzając się po urokliwych uliczkach Rzymu, m. in. Zatybrza można było poczuć prawdziwy klimat Rzymu. Oczywiście nie tylko zabytki i historia, ale też włoska kuchnia zrobiły na mnie mega wrażenie.

Babski weekend w Rzymie
Rzym

Babski wyjazd do Rzymu był dla mnie nie tylko okazją do zwiedzenia niepowtarzalnego miasta, ale także okazją do spędzenia cudownego czasu w gronie przyjaciółek. I widzę, że przebyte kilometry, długie rozmowy i wspólne wspomnienia są dla mnie najważniejsze w tych podróżach. Zdecydowanie polecam takie babskie wyjazdy, po to by odpocząć od codziennych obowiązków i nabrać sił na kolejne dni, tygodnie, miesiące. Stosuję regularnie: Berlin, Oslo, Katowice i inne 🙂

Babski weekend w Rzymie

I warto pamiętać też o tym, że Rzym to miasto, które nigdy się nie nudzi i zawsze jest coś do odkrycia, więc trzeba tu wrócić!Jeśli lubisz czytać mojego bloga i chcesz mnie wesprzeć – postaw mi kawę! Twoja drobna pomoc pozwoli mi na utrzymanie wysokiej jakości artykułów oraz dalszy rozwój i ulepszanie mojego serwisu. W zamian obiecuję, że będę dalej dostarczała ciekawe i wartościowe treści 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Jesteśmy tu:

2 komentarze

  • Visit

    Dobry i ciekawy wpis. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę ,by się wypowiadać na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej wpadał, aby zobaczyć nowe posty.

    • Travelinscy

      Bardzo dziękuję za miłe słowa:) Cieszę się, że wpis przypadł Ci do gustu. To dla mnie ważne, że treści, które tworzę, są doceniane przez czytelników. Zapraszam serdecznie do odwiedzin i dzielenia się swoimi opiniam, które są dla mnie niezwykle cenne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *