City Break,  podróże

Budapeszt: weekend pełen smaku, kąpieli termalnych i węgierskiej kultury!

Budapeszt jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, pełnym smaku, węgierskiej kultury i bogatej historii. Jest też idealnym miejscem na babski wyjazd o czym przekonałam się osobiście w ostatni październikowy weekend 2022 roku. Miasto pełne życia, świetnych restauracji i ciekawych wydarzeń to gwarancja niezapomnianych chwil w stolicy Węgier. Bez względu na to, czy nastawimy się na zwiedzanie zabytków, relaksowanie się w spa, czy na szaloną noc na parkiecie, na pewno każda z nas znajdzie tu coś dla siebie!

Babski weekend w Budapeszcie

Babski weekend w Budapeszcie – moja subiektywna lista miejsc i atrakcji stolicy Węgier!

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie

Wzgórze Zamkowe to jedno z takich miejsc w Budapeszcie, które niewątpliwie warto odwiedzić, o czym świadczy fakt, że każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Znajduje się w centralnej części miasta, na lewym brzegu Dunaju, a jego historia sięga już czasów średniowiecza.

Babski weekend w Budapeszcie

Na wzgórzu znajduje się wiele cennych zabytków i budynków historycznych, takich jak zamek królewski, Katedra Świętego Macieja, Baszta Rybacka, a także liczne muzea i galerie sztuki.

Wzgórze Zamkowe to również doskonałe miejsce na relaks i podziwianie panoramy miasta. Z jego szczytu rozciąga się malowniczy widok na Dunaj, Most Łańcuchowy i budynek Parlamentu.

Babski weekend w Budapeszcie

Wzgórze Zamkowe to nie tylko cenny skarb historyczny, ale także żywe centrum życia kulturalnego miasta, które warto odwiedzić i odkryć jego uroki na własną rękę.

Baszta Rybacka

Baszta Rybacka (Halászbástya) – ta jedna z najbardziej oryginalnych budowli Budapesztu ma kształt piramidy z wieżami i blankami, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że znajduje się w pobliżu historycznej dzielnicy rybackiej Budapesztu. Została zaprojektowana przez Frigyesa Schuleka, znanego węgierskiego architekta, który inspirował się budowlami romańskimi i gotyckimi.

Wzgórze Gellerta

Wzgórze Gellerta to jeden z punktów widokowych w Budapeszcie, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta, Dunaj oraz Parlament.

Babski weekend w Budapeszcie

Na szczycie wzgórza znajduje się Pomnik Wolności, który podczas naszego pobytu był odgrodzony ze względu na trwające na miejscu prace budowlano-remontowe.

Babski weekend w Budapeszcie

Łaźnie Gellerta

Budapeszt słynie z licznych łaźni termalnych takich jak Szechenyi, Gellerta czy Rudas i grzechem byłoby z nich nie skorzystać. We wszystkich tych łaźniach można zrelaksować się w gorącej wodzie i jednocześnie cieszyć pięknymi wnętrzami.

My odwiedziłyśmy Łaźnie Gellerta, które należą do jednych z najbardziej znanych i luksusowych kąpielisk w Budapeszcie. Zajdują się w zabytkowym budynku hotelu Gellért, na brzegu Dunaju, w pobliżu Wzgórza Zamkowego.

Babski weekend w Budapeszcie
Babski weekend w Budapeszcie

Łaźnie Gellerta zostały otwarte w 1918 roku i od tamtej pory cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Budapesztu i turystów z całego świata. Znajdują się tutaj liczne baseny termalne, wanny z hydromasażem, sauna i łaźnia parowa, a także gabinety masażu i zabiegów kosmetycznych.

Babski weekend w Budapeszcie

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Łaźniach Gellerta jest basen z kaskadami, który znajduje się pod piękną szklaną kopułą, zdobioną witrażami. Woda w basenie jest termalna, bogata w minerały, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Już po dwóch godzinach wygrzewania się w tamtejszych basenach termalnych i jednej 10-min sesji w saunie przestaję człowiekowi przeszkadzać pogoda na zewnątrz.

Babski weekend w Budapeszcie

Łaźnie Gellerta to idealne miejsce na relaks i odpoczynek, na przykład przed rozpoczęciem całodniowego zwiedzania miasta. Sprawdziłam osobiście i gorąco polecam, bo rano nie ma tłumów i rzeczywiście można się wtedy na spokojnie się zrelaksować i pokorzystać ze wszystkich atrakcji jakie oferują łaźnie.

Babski weekend w Budapeszcie

Do term Gellerta wybrałyśmy się wczesnym rankiem na otwarcie, czyli na 9:00. Bilety kupowałyśmy na miejscu w kasach (można płacić kartą), ale można też zakupić je w on-line. Koszt biletu całodniowego to około 90-100zł. Można korzystać z basenu, term wewnątrz i na zewnątrz oraz z sauny. Ze sobą należy zabrać rzeczy jak na basen, suszarki są na miejscu. Rekomenduję poranek na spokojne wygrzanie się w basenach, bo jak wychodziłyśmy, gdzieś tak po 4 godzinach, w łaźniach były już tłumy.

Parlament Węgierski

Babski weekend w Budapeszcie

Parlament Węgierski jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Budapesztu, a zarazem jednym z największych budynków parlamentarnych na świecie. Znajduje się on na brzegu Dunaju, w dzielnicy Lipótváros, naprzeciwko Wzgórza Zamkowego, co czyni go jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu miasta.

Babski weekend w Budapeszcie

Budynek Parlamentu został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1884-1904 według projektu Imre Steindla, węgierskiego architekta. Na jego fasadzie można zobaczyć 88-metrową kopułę, dwie wieże z zegarami oraz liczne zdobienia i rzeźby.

Babski weekend w Budapeszcie

Wewnątrz budynku znajduje się wiele pięknych pomieszczeń, w tym Sala Kupiecka, Sala Kryształowa, Sala Posiedzeń, a także Izba Złota, w której przechowywane są koronne insygnia Węgier, takie jak korona św. Stefana czy berło władzy królewskiej. Parlament Węgierski jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć nie tylko piękne wnętrza, ale również uczestniczyć w zwiedzaniu specjalnych ekspozycji dotyczących historii parlamentaryzmu na Węgrzech. Nam się nie udało zakupić biletów i niestety nie zobaczyłyśmy tych wszystkich wspaniałości…

Babski weekend w Budapeszcie

Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy to most łączący obie strony Dunaju, z którego można podziwiać widok na Wzgórze Zamkowe i Parlament Węgierski. W październiku 2022 remontowany, dlatego był wyłączony z ruchu i zastawiony rusztowaniami.

Babski weekend w Budapeszcie

Most Wolności

Za to Most Wolności był czynny i bardzo mi się spodobał. Zwłaszcza, że w swojej ignorancji wzięłam go za ten jedyny właściwy, czyli Łańcuchowy 😉 Z ciekawostek to tylko Most Wolności nie został zniszczony podczas II wojny światowej. Zbudowany został w latach 1894-1896 i łączy dwie części miasta – Budę i Peszt.

Babski weekend w Budapeszcie
Babski weekend w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie. Sądząc po zdjęciach w necie ma całkiem ładne wnętrze, ale my nie wchodziłyśmy do środka.

Most i Wyspa Margarity

Most Wyspy Margarity został zbudowany w 1876 roku i nazwany na cześć księżniczki Margarety, córki cesarza Franciszka Józefa I.

A sama Wyspa Margarity to zielony raj na środku Dunaju, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, pobiegać, pojeździć na rowerze czy zjeść coś w jednej z wielu restauracji, to taki mini Central Park Budapesztu.

Wielka Synagoga

Jest to największa synagoga w Europie i jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla węgierskich Żydów. W synagodze znajduje się muzeum, w którym można poznać historię Żydów w Budapeszcie i na Węgrzech.

Dwa razy próbowałyśmy się dostać do tego muzeum, ale niestety nie było nam dane. Raz przyszłyśmy o minutę za późno i dosłownie zamknieto nam drzwi przed nosem, drugi raz okazało się, że akurat w tą sobotę synagoga jest zamknieta (o czym nie było informacji), a za trzecim razem… stwierdziłyśmy, że nie jest nam dane odwiedzenie tego miejsca i zostawiamy je sobie na następny raz. I zamiast do synagogi poszłyśmy do Muzeum Narodowego na wystawę Word Press Photo 2022.

Biblioteka Ervina Szabo

Biblioteka Ervina Szabo to jedna z najstarszych bibliotek w Budapeszcie. Jej główna filia mieści się w Pałacu Wenckheima – imponującej, neobarokowej budowli zlokalizowanej w centrum Budapesztu, przy ulicy Bródy Sándor. Biblioteka ta nosi imię swojego fundatora – Ervina Szabo, węgierskiego bibliofila i mecenas sztuki, który przekazał swoją prywatną kolekcję książek na cele publiczne.

Biblioteka Ervina Szabo to nie tylko skarbnica wiedzy, ale także ważne miejsce dla kultury i sztuki w Budapeszcie. Jej zbiory i działalność kulturalna przyciągają zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów z całego świata, którzy chcą poznać bogactwo kulturowe stolicy Węgier, ale przede wszystkim zobaczyć jej przepiękne wnętrza.

Biblioteka jest otwarta również dla turystów chcących zobaczyć te zachwycające wnętrza. W zasadzie można wejść z marszu. Koszt biletu to około 5 zł. Ważne, aby nie przeszkadzać podczas zwiedzania pracującym i uczącym się w środku ludziom.

New York Cafe

Budapeszt słynie z wielu klimatycznych kawiarni, ale zdecydowanie najpiękniejszą i najbardziej znaną jest kawiarnia New York Cafe.

Kawiarnia ta znajduje się w zabytkowym budynku hotelu Boscolo Budapest na ulicy Erzsébet körút, w sercu miasta. Została otwarta w 1894 roku i od tamtej pory była miejscem spotkań i towarzyskich wydarzeń. Słynęła z tego, że była ulubionym miejscem węgierskich pisarzy, artystów i intelektualistów.

Wewnątrz panuje wyjątkowy klimat, charakteryzujący się bogatym wystrojem, marmurowymi kolumnami, wysokimi sufitem i pięknymi freskami na ścianach. W menu kawiarni znajdują się tradycyjne węgierskie dania oraz wykwintne desery i kawa. Więcej informacji znajduje się w zakładce Samki Budapesztu.

Ruin Pubs

Ruin Pubs to najbardziej oryginalne z miejsc na węgierskiej mapie nocnych klubów. Ruin Pubs to bary i kluby nocne, które powstały w opuszczonych budynkach, fabrykach i magazynach, a ich charakterystyczną cechą są nietypowe wystroje i atmosfera. Wyróżnia je rustykalny wystrój, stosunkowo niskie ceny i alternatywny klimat.

W Ruin pubach można znaleźć nie tylko muzykę na żywo, ale także wystawy sztuki, gry planszowe oraz różnego rodzaju imprezy tematyczne. Są one popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, którzy chętnie odwiedzają te miejsca, aby spróbować lokalnych specjałów, takich jak popularne w Budapeszcie langosze.

Central Market Hall

Central Market Hall to duży, historyczny budynek handlowy znajdujący się przy ulicy Vámház körút. Został otwarty w 1897 roku i od tego czasu jest ważnym miejscem handlu i turystyki w mieście.

Wewnątrz hali można znaleźć wiele straganów i sklepów, oferujących szeroki wybór węgierskich produktów spożywczych, takich jak wędliny, sery, wina, miody, przyprawy i wiele innych. Można tu także kupić tradycyjne węgierskie rękodzieło, pamiątki i ubrania. Central Market Hall jest także popularnym miejscem, gdzie można spróbować lokalnych potraw, takich jak gulasz, langosze czy krem paprykowy.

Babski weekend w Budapeszcie

To właśnie z Central Market Hall przywiozłyśmy pamiątki do domu 🙂

Rejs statkiem po Dunaju

Warto udać się na spacer wzdłuż Dunaju i podziwiać wspaniałe widoki na panoramę miasta, warto też skorzystać z jednego z licznych rejsów, które oferują widok na Budapeszt z wody. My zdecydowałyśmy się na taki rejs. Wymyśliłyśmy sobie, że pięknie będzie płynąć statkiem i podziwiać miasto, a zwłaszcza budynek Parlament o zachodzie słońca. Wyliczyłyśmy sobie mniej więcej w jakich godzinach możemy spodziewać się zachodu i on-line zakupiłyśmy bilety na statek. Zapomniałyśmy tylko o jednym… że to ostatani weekend października i weszła zmiana czasu na zimowy… no i o zachodzie słońca to wsiadałyśmy właśnie na statek 😉

Babski weekend w Budapeszcie
Babski weekend w Budapeszcie

Ale nie ma tego złego… niebo było całe zachmurzone, więc z zachodu nici, za to oświetlony Budapeszt na tle czarnej nocy zapierał dech w piersi.

Babski weekend w Budapeszcie
Babski weekend w Budapeszcie

Uwielbiam miasta nocą, a Budapeszt nocą jest przepiękny, magiczny, zjawiskowy. Wspaniale oświetlony budynek Parlamentu wygląda jak złota korona stolicy Węgier.

Babski weekend w Budapeszcie
Babski weekend w Budapeszcie

Jest wiele opcji takiego rejsu po Dunaju od podstawowej po rejs z fajerwerkami. Jest też sporo firm oferujących tą atrakcję. My wybrałyśmy wersję podstawową, która kosztowała około 10 euro/osoba za rejs trwający około 2,5 godziny. Warto przyjść wcześniej i ustawić się w kolejce do wejścia na statek, żeby zająć dobre miejsce. Muszę tylko nadmienić, że my byłyśmy poza sezonem i zupełnie nie wiem jak się mają sprawy kosztowe i te związane z dostępnością rejsów latem. Polecam wyszukanie informacji w internecie lub na wywieszonych ogłoszeniach na tablicach ustawionych przy rzece.

Budapeszt w obiektywie

Budapeszt to miasto o wielu twarzach, które ma wiele do zaoferowania – od pięknej architektury po wspaniałe muzea i parki. Porównując go do innych miast, można powiedzieć, że łączy w sobie wiele cech, które sprawiają, że jest on unikalny i ciekawy.

Na przykład podobieństwa do Paryża można dostrzec w klimatycznych uliczkach i we wspaniałych kamienicach, które przypominają te zbudowane w stylu belle époque.

Babski weekend w Budapeszcie

I chociaż jeszcze nie byłam w Nowym Jorku to te żółte taksówki jeżdżące po ulicach Budapesztu sprawiały, że poczułam ducha nowojorskiego Manhattanu, a z kolei żółty tramwaj zabierał mnie w podróż do Lizbony.

Babski weekend w Budapeszcie

Postindustrialny klimat i nieco surowe budynki oraz miejsca w stylu Ruin Pubs zabierały mnie z powrotem do Berlina.

Spacerując ulicami stolicy Węgier można było się też poczuć się jak w Camden Town w Londynie.

Ogólnie rzecz biorąc, Budapeszt to miasto, które ma naprawdę wiele do zaoferowania, a że nie tylko zwiedzaniem człowiek żyje to poniżej zamieszczam to co najważniejsze na wyjazdach – lista knajp z pysznym jedzeniem!

Smaki Budapesztu

Budapeszt oferuje wiele wyjątkowych smaków, które przyciągają turystów z całego świata. Na liście „must-try” znajduje się oczywiście słynny gulasz – gęsta, pikantna zupa mięsna z papryką i ziołami. Kolejnym kulinarnym hitem są langosze – placki ziemniaczane smażone na głębokim oleju, podawane z różnymi dodatkami, takimi jak ser, kwaśna śmietana czy czosnek. Ostatnim, ale zdecydowanie nie mniej ważnym smakiem Budapesztu są kołacze, czyli tradycyjne węgierskie ciasto drożdżowe z posypką, które można znaleźć w wielu cukierniach i piekarniach w całym mieście.

Mazel Tov

Mazel Tov oferuje wyjątkowe doświadczenie kulinarne oraz wspaniałą atmosferę. Restauracja położona jest w samym sercu żydowskiej dzielnicy miasta, w pobliżu Wzgórza Gellerta i Dunaju. Słynie z autorskich dań kuchni fusion, które łączą w sobie smaki kuchni izraelskiej, węgierskiej i innych kuchni świata. Restauracja serwuje zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie, a także posiada bogatą kartę win i koktajli.

Babski weekend w Budapeszcie

Jednym z największych atutów Mazel Tov jest jej wnętrze, które urzeka oryginalnym wystrojem z elementami roślinności, ceglanymi murami oraz przestrzenią pod gołym niebem. Restauracja ma ogromny dziedziniec z zielonymi roślinami.

Mazel Tov to idealne miejsce zarówno na romantyczną kolację we dwoje, jak i na spotkanie z przyjaciółkami. Ze względu na swoją popularność, warto wcześniej zarezerwować stolik, nam udało się dostać stolik z marszu, ale byłyśmy trochę wcześniej niż standardowo na kolację.

Macesz bistro

Macesz Bistro jest przyjaznym miejscem, gdzie każdy może poczuć się jak w domu. Nazwa „macesz” odnosi się do tradycyjnego, chrupiącego chleba żydowskiego, który stanowi ważny element kuchni żydowskiej. Restauracja jest mała, ale bardzo przytulna, a personel jest bardzo gościnny i pomocny. Restauracja serwuje dania kuchni żydowskiej w nowoczesnym wydaniu.

Oferuje szeroki wybór dań, takie jak zupa z kołdunami, kugel z młodymi ziemniakami i cebulą, pastrami z marynowanego mięsa, tatar czy grillowana wątróbka z kaczki.

Istanbul kebab & grill 

Istanbul Kebab & Grill to przytulne miejsce, które urzeka orientalnym klimatem i miłą atmosferą. Restauracja posiada kilka stolików wewnątrz, a także ogródek letni, gdzie można zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Knajpa oferuje dania kuchni tureckiej i śródziemnomorskiej. Jest doskonałym miejscem na szybki lunch lub kolację z przyjaciółmi.

Nie mam zdjęć jedzenia z tej knajpki, no bo kebab to kebab, był smaczny, ale bez przesady. Takich restauracji, barów z kebabem jest w Budapeszcie bez liku, w tym przypadku nie chodziło o jedzenie tylko o miejscówkę. Istanbul Kebab położony jest bowiem przy klimatycznej uliczce utrzymanej w paryskim stylu, na której znajdują się estetycznie odrestaurowane kamienice.

Central Market Hall/ Langos

Langosza zjadłyśmy w Central Market Hall w Langos. Po pierwsze przeczytałyśmy, że tu langosze są najlepsze, a po drugie miałyśmy to miejsce pod nosem. Kolejka była bardzo długa, więc musiałyśmy trochę poczekać, ale było warto. Langosze okazały się naprawdę pyszne, potwierdzając opinię, którą przeczytałyśmy. Polecam!

Streetfood Karavan

Karavan to stacjonarny food truck park, który skupia w sobie wiele stoisk z jedzeniem ulicznym. Znajdują się tam lokale oferujące tradycyjne węgierskie przysmaki, jak również kuchnie z różnych zakątków świata. Atmosfera w Streetfood Karavan jest bardzo przyjemna i swobodna, co przyciąga zarówno turystów, jak i lokalną społeczność. Naprawdę fajnie spędziłyśmy jeden z naszych wieczorów w Karawanie, rozmawiając i obserwując tę wielokulturowość.

New York Cafe

O tym miejscu już wspominałam w kontekście lokalu, ale nie wspominałam co zamówiłyśmy. No więc skusiłysmy się na zestaw degustacyjnych ciastek i sernik nowojorski, a do tego kawę i słodkiego tokajka. Nie znam się na wyrobach cukierniczych, bo za nimi na co dzień nie przepadam, ale tu mi smakowały. Kosztowo w New York Cafe było drożej, przykładowo za mój zestaw zapłaciłam około 100zł.

Babski weekend w Budapeszcie

Na wejście do kawiarni czekałyśmy około pół godziny. Wszystko szło raczej sprawnie, cały czas ktoś z personelu monitorował ilość osób na zewnątrz i zapraszał kolejne osoby do środka. Na pierwszy rzut oka można zwątpić, odpuścić zrezygnować, ale myślę, że aby poczuć klimat Belle Epoque i spróbować węgierskich smakołyków w niesamowitej scenerii, naprawdę warto odwiedzić New York Cafe podczas swojego pobytu w Budapeszcie, ja przynajmniej bardzo polecam.

Babski weekend w Budapeszcie

Cukiernia Ruszwurm Confectionery

Ruszwurm Confectionery to kultowa cukiernia znajdująca się w samym sercu Budapesztu, na wzgórzu zamkowym. Została założona w 1827 roku i od tamtej pory słynie z wyjątkowych wypieków i słodkości, takich jak kremówki, ciasta, makowce czy praliny.

W cukierni zachował się autentyczny, rustykalny wystój i atmosfera sprzed wieków. Ruszwurm Confectionery to idealne miejsce na słodki przerywnik podczas zwiedzania miasta. My skorzystałyśmy z takiego przerywnika dwa razy zajadając słodkości z małą czarną w urokliwej, historycznej scenerii.

360 Bar Igloo Garden

360 Bar Igloo Garden to fajne miejsce w Budapeszcie, które oferuje niezwykłe wrażenia związane z piciem drinków i spożywanie prostych dań z widokiem na panoramę miasta. Za wejście do tego baru musiałyśmy zapłacić około 20 zł gotówką, w zamian dali nam kupon na tą kwotę do wykorzystania w barze, a przed samym wejściem założono nam opaskę na nadgarstek.

Babski weekend w Budapeszcie

Nasz pierwszy wieczór w Budapeszcie i od razu takie spektakularne, instagramowe miejsce. Zostawiłyśmy tylko walizki w hotelu i siup na drinka:) Nie rezerwowałyśmy wcześniej stolika, ale mimo wieczorowej pory udało się znaleźć miejsce siedzące – nie w iglo, ale za to z widokiem na miasto.

Babski weekend w Budapeszcie

Widok z baru na nocny Budapeszt.

Nocleg w Budapeszcie

Spałyśmy w MEININGER Budapest Great Market Hall i uważam że jest to doskonały wybór biorąc pod uwagę cenę, lokalizację i dostępność śniadań. Hotel mieści się obok popularnych Central Market Hall. Wieczorem, po całym dniu zwiedzania można było usiąść na dole przy barze na lampkę wina czy kubek gorącej herbaty. Hotel znalazłam i rezerwowałam poprzez Booking.com.

Podróż do Budapesztu

Poleciałyśmy WizzAir-em, no bo czym 😉 I z tego co widziałam to lot jest najbardziej optymalną formą transportu do stolicy Węgier. Gro moich znajomych odwiedzało Budapeszt jadąc samochodem na wakacje i Węgry były ich pierwszym przystankiem w podróży. Też fajnie, ale nie na weekend, tu jednak lepiej skorzystać z samolotu. Tanich lotów wyszukuję bezpośrednio przez stronę przewoźnika lub poprzez Google Flights.

Babski weekend w Budapeszcie

Budapeszt to miasto, które oferuje wiele możliwości na spędzenie czasu w gronie przyjaciółek. Bez względu na to, czy chcesz zwiedzać, odpocząć, czy po prostu dobrze się bawić, to idealne miejsce na weekendowy wypad.


Kilka słów o mnie 🙂

Mam na imię Marta i moją pasją są podróże i odkrywanie nowych miejsc. Na naszym blogu Travelinscy dzielę się naszymi doświadczeniami podróżniczymi i mam nadzieję, że dzięki temu chociaż troszkę inspiruję innych do eksplorowania świata. Stawiam na autentyczność i prawdziwe doświadczenia. Staram się, aby moje wpisy były bogate w informacje praktyczne, ale także pełne emocji i ciekawostek z odwiedzanych miejsc. Dzięki swojemu blogowi chce pokazać, że każda podróż może być wyjątkowa i pełna niezapomnianych wrażeń.


Jeśli lubisz czytać mojego bloga i chcesz mnie wesprzeć – postaw mi kawę! Twoja drobna pomoc pozwoli mi na utrzymanie wysokiej jakości artykułów oraz dalszy rozwój i ulepszanie mojego serwisu. W zamian obiecuję, że będę dalej dostarczała ciekawe i wartościowe treści 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Jesteśmy tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *