podróże z dzieckiem,  Polska,  weekend

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – jeden z piękniejszych skansenów w Polsce

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dotychczas byłam tylko raz z wycieczką szkolną jeszcze za czasów szkoły podstawowej. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mieszkałam w tamtym okresie niespełna 20km od tego skansenu. Upłynęło sporo czasu zanim ponownie tu trafiłam, tym razem z Blanką, która właśnie rozpoczynała swoją edukację w podstawówce. Jak to się mówi, lepiej późno niż wcale 😉 Był piękny, jesienno-październikowy dzień. Przy okazji jednej z wizyt w moim rodzinnym domu postanowiliśmy zawitać do wspomnianego Muzeum Wsi Mazowieckiej. Muszę przyznać, że troszkę się pozmieniało od mojej ostatniej wizyty;) Tak mgliście zapamiętałam, że to miejsce jest niezbyt duże, szare, z kilkoma chałupami. Wnętrza tych chałup wyglądały jak u mojej babci w domu. Wszędzie było błoto, po którym ledwo dawaliśmy radę chodzić.

A jak skansen wygląda w dniu dzisiejszym?

Obecnie skansen nie przypomina już tego z mojej pamięci. Chociaż nadal stoi tu kilka starych chałup to jednak obszar ten znacznie się rozrósł, a otoczenie jest piękne, zadbane, dopieszczone w każdym szczególe. Na terenie obiektu znajdują się zwierzęta takie jak kozy, króliki, kury, są ogródki z warzywami i kwiaty rosnące wokół chałup. Wszystko to razem tworzy spójną, nierozerwalną całość. Ten skansen wygląda tak jak prawdziwa wieś, w której nadal toczy się życie. Zwierzęta chodzą po podwórkach, garnki suszą się na płotach, a otwarte okiennice dają poczucie, że domownicy są w środku i np zasiadają do obiadu. Ma się takie trochę surrealistyczne wrażenie powrotu do przeszłości. Ponadto od mojej ostatniej wizyty muzeum rozbudowało się o galerię rzeźby ludowej.

Można tu obejrzeć kolekcję eksponatów związanych z transportem, takie jak powozy, karety.

Po muzeum oprowadzała nas przewodniczka, dzięki której nasze zwiedzanie było o wiele ciekawsze i też o wiele bardziej interesujące. Polecamy Wam ten sposób zwiedzania, ponieważ można dowiedzieć się wielu intrygujących i zaskakujących szczegółów. Pewnie nie zdecydowalibyśmy się na spacer z przewodnikiem, ale okazało się, że po prostu nie mamy wyjścia. Okazało się, że przewodnik w weekendy po sezonie jest opcją obowiązkową, która kosztuje dodatkowe 10 zł do biletu wstępu 🙂

Co można zobaczyć w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu?

W skansenie znajdują się: 11 zagród włościańskich w zabudowie rzędowej, zagroda z Rębowa w skład której wchodzi wiatrak, karczma z Sochocina – jedyny tego typu obiekt zachowany na obszarze Mazowsza północno-zachodniego, kuźnia z Żuromina i chałupa z Drwał, oryginalna siedemnastowieczna kaplica z Dębsk, zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu z Bojanowa, z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną, dwór z Uniszek Zawadzkich z parkiem krajobrazowym i VIII- wieczny kościół wraz z dzwonnicą.

Jak to na wsi, są też konie 🙂

Jeżeli jesteście miłośnikami koni i jazdy konnej lub jest wśród Was taka miłośniczka koni jak nasza Blanka to na terenie skansenu znajduje się szkółka jeździecka, w której można wykupić naukę jazdy na koniu, bądź pakiet jazd, bądź też 5-minutową oprowadzankę na lonży. Zimą organizowane są kuligi.

A może na weekend?

Można tu spędzić zarówno kilka godzin, tak jak my, ale też można wybrać się do skansenu na cały weekend, ponieważ znajduje się tu utrzymany w klimacie, nowoczesny Hotel Skansen wraz z restauracją, w której serwują podobno bardzo smaczne dania. Niestety nie skorzystaliśmy, bo w planach mieliśmy obiadek u mojej mamy, ale czytałam, że jest pysznie i regionalnie. My możemy polecić na mały głód chleb ze smalczykiem i ogórkiem kiszonym 😉

Pogoda trafiła nam się wymarzona, taka prawdziwa polska, złota jesień…

Bardzo serdecznie polecamy Wam odwiedzenie jednego z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych skansenów w Polsce – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Z Warszawy to niespełna 2 godziny autem. Wszelkich informacji o cenniku, ofercie, godzinach otwarcia itp szukajcie TU.

Jesteśmy tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *