Bydgoszcz co zobaczyć
Polska,  weekend

Weekend w Bydgoszczy – 21 powodów by odwiedzić stolicę Kujaw

„Do Bydgoszczy?? Przecież tam jest brzydko!”, „Bydgoszcz?? Naprawdę? A nie lepiej jechać do Wrocławia, Poznania, Krakowa ect.?”, „Aaaa Bydgoszcz… Ok, ale do Torunia też zajedziesz? No bo wiesz, Toruń jest bardzo ładny…” Z takimi i podobnymi komentarzami spotkałyśmy się po zakomunikowaniu ludziom, że nasz kolejny babski weekend planujemy spędzić właśnie w Bydgoszczy.

Szczerze? No pewnie, że wolałabym Wiedeń. Miałyśmy już nawet kupione bilety lotnicze. Niestety Covid pokrzyżował nam plany, zresztą tak jak większości z nas. Nie chciałyśmy jednak tak zupełnie rezygnować z naszego projektu „femmes voyage”. Postawiłyśmy więc na Polskę i spośród wielu pięknych i popularnych miast wybrałyśmy Bydgoszcz.

Nie mogę powiedzieć, że nigdy w Bydgoszczy nie byłam, bo pochodzę z Kujaw i mam w Bydgoszczy rodzinę, którą jako dzieciak odwiedzałam z rodzicami. Mogę natomiast powiedzieć, że zupełnie Bydgoszczy nie pamiętałam. Co oznacza, że jej nie znałam i nie miałam pojęcia, czego mogę się spodziewać po tym mieście. Miałam jednak taką cichą nadzieję i wiarę, że będzie dobrze. I wiecie co? Nie pomyliłam się 🙂

Czy warto zatem jechać do Bydgoszczy? Oczywiście, że tak! A dlaczego?

Bydgoszcz co zobaczyć? Oto 21 powodów, by odwiedzić stolicę Kujaw:

Stary Rynek

To centralny plac miasta wytyczony w 1346r. za czasów Kazimierza Wielkiego. Ma kształt prostokąta i okalają go piękne, kolorowe kamienice. Przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej łączący Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem, który zakończony jest zegarem wskazującym czas lokalny.

Dookoła Rynku, w kamienicach mieści się wiele restauracji, knajpek, barów. W niektórych z nich wieczorami pobrzmiewa muzyka na żywo. Podczas naszego pobytu pośrodku placu odbywały się pokazy sztukmistrzów. Stary Rynek w Bydgoszczy to miejsce niewątpliwie tętniące życiem.

Pałacyk Lloyda

Ratusz

Okazały budynek Ratusza mieści się na Starym Rynku, w gmachu dawnego kolegium jezuickiego z XVII w.

Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej

Pomnik upamiętniający ofiary terroru hitlerowskiego. W szczególności tych bydgoszczan, którzy zginęli w II wojnie światowej.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Spacerując po Starym Rynku nie sposób nie zauważyć budynku w/w biblioteki. Zdecydowanie wyróżnia się on na tle pozostałych kamienic. A jak dodamy do tego jeszcze wieloletnią historię i najstarszy przechowywany księgozbiór to mamy niejako perełkę wśród zabytków Bydgoszczy. Niejedną jak się okazuje.

Przed wejściem do biblioteki znajduje się fontanna z 1909 r.: „Dzieci bawiące się z gęsią”.

Mistrz Twardowski

Codziennie w godzinach 13:13 i 21:13 w oknie Kamienicy Nr 15 na Starym Rynku pojawia się postać Twardowskiego. Zastanawiałyśmy się o co tak naprawdę chodzi z tym Twardowskim w Bydgoszczy, otóż, wg legendy, czarnoksiężnik ten odwiedził Bydgoszcz w 1560 r. i w czasie tego pobytu mieszkał w kamienicy, w której mieściła się „Gospoda pod Zgorzelcem”, i to w sumie tyle… Nam niestety nie udało się zobaczyłyśmy całego pokazu, ponieważ zasiedziałyśmy się w knajpce;)

Mistrz Twardowski w maseczce

Fara – Katedra p.w. Św. Marcina i Mikołaja oraz pomnik Św. Jana Nepomucena

Katedra p.w. Św. Marcina i Mikołaja to najstarszy kościół w Bydgoszczy i zarazem najcenniejszy zabytek miasta. Dzieje tej katedry są bardzo mocno powiązane z historią Bydgoszczy.

Obok Katedry Fara stoi najstarsza w Bydgoszczy rzeźba przedstawiająca Św. Jana Nepomucena, który miał chronić miasto i jego mieszkańców przed powodzią.

Jaz Farny

Jest to miejsce znajdujące się niedaleko katedry, w którym rzeka Młynówka wpada do Brdy.

Spichrze nad Brdą

Spichrze nad Brdą to najbardziej charakterystyczne i najpopularniejsze budynki w Bydgoszczy. Są współczesnym logo Bydgoszczy, wizytówką i bezapelacyjnym symbolem tego miasta. Znajdziecie je na głównych zdjęciach promujących Bydgoszcz, ale też na magnesach, pocztówkach, skarpetkach i plakatach. Trzeba przyznać, że rzeczywiście malowniczo prezentują się nad rzeką.

„Przechodzący przez rzekę”

Jest to rzeźba zawieszona na linie i swobodnie balansująca nad Brdą. jest to także jeden z symboli miasta. „Przechodzący przez rzekę” został zawieszony w celu upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Opera Nova

Jest to jedna z 10 scen operowych w Polsce i jedyna w województwie kujawsko-pomorskim. Budowę rozpoczęto w 1973r., a zakończono w 2006r. i jest to najdłużej wznoszony budynek w Bydgoszczy. Mimo trwającej budowy opera działała od połowy lat 90-tych. Wystawiane są w niej zarówno operetki, jak i musicale, balety i inne. Opera Nova jest malowniczo usytuowana nad rzeką Brdą i prezentuje się niezwykle pięknie, zwłaszcza wieczorową porą. Ze względu na sytuację covidową, niestety nie były grane żadne spektakle.

Ulica Długa

Ulica Długa w Bydgoszczy jest jedną z najdłuższych ulic na starym mieście. Swego czasu miała bardzo duże znaczenie historyczne i handlowe dla miasta. Spacerując po ulicy Długiej, wśród wielu stylowych i urokliwych kamieniczek, można poczuć klimat dawnej Bydgoszczy.

To na ulicy Długiej znajduje się Bydgoska Aleja Autografów, czyli aleja z podpisami osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla miasta.

Muzeum Mydła i Brudu

Bardzo ciekawe i niezwykle oryginalne miejsce, w którym poznacie historię brudu i produkcji mydła, obejrzycie wiele eksponatów służących do utrzymania higieny osobistej człowieka oraz własnoręcznie przygotujecie mydełko, które później będziecie mogli zabrać ze sobą. https://muzeummydla.pl/

Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska jest, według mnie, takim central parkiem Bydgoszczy. Można tu odpocząć, wyciszyć się, pozachwycać architekturą, ale można też spotkać się ze znajomymi, spędzić czas z rodziną i posłuchać szumu wody. Znajdzie się tu też coś dla miłośników zwiedzania i poznawania historii, np. Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza czy Zbiory Archeologiczne. Wyspa Młyńska to zielone płuca miasta w samym centrum miasta, a dookoła woda…

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska to ciąg XIX-wiecznych kamienic malowniczo położonych nad rzeką Młynówką. A ponieważ miejsce odrobinę przypominało włoską Wenecję, z jej kanałami, mostami i zabudowaniami, to postanowiono właśnie tak nazwać ten zakątek Bydgoszczy. Kiedyś znajdowały się tu zakłady przemysłowe, warsztaty, fabryki, ale obecnie nie ma po nich śladu, za to teraz mieszczą się tu restauracje, herbaciarnie, warzelnia piwa. Można pospacerować bulwarem wzdłuż rzeki Młynówki, posiedzieć w jednej z knajpek, napić się warzonego na miejscu piwa. Można też Magicznymi Schodami dostać się na ulicę Długą. Wenecja Bydgoska zdecydowanie ma swój niespotykany klimat i myślę że latem jest tu przepięknie.

Hala Targowa

Historyczne miejsce, w którym niegdyś handlowano mięsem, rybami, owocami morza itp. Obecnie w środku trwają prace remontowe, ponieważ docelowo Hala Targowa jeszcze w tym roku miała zostać wypełniona stoiskami handlowymi, lokalami usługowymi, gastronomią, strefami rozrywkowymi, czy wypoczynku. Przez Covid termin ten zapewne się przesunie, ale patrząc na wizualizację wykonawcy można dostrzec podobieństwo do warszawskiej Hali Koszyki czy Elektrowni Powiśle.

Pomnik Kazimierza Wielkiego

Natrafiłam na ten pomnik zupełnie przypadkiem w trakcie porannego spaceru, bo, szczerze mówiąc, nie wiedziałam nawet, że takowy pomnik w Bydgoszczy istnieje. A istnieje od 2006 r. Postawiono go w 660 rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich właśnie przez Kazimierza Wielkiego. 

Wieża Ciśnień

Wieża Ciśnień została oddana do użytku w 1900 roku i była najważniejszą częścią nowoczesnego systemu wodociągowego Bydgoszczy. Ma 45 m wysokości i obecnie pełni funkcję atrakcji turystycznej, w której mieści się muzeum i taras z widokiem na centrum miasta.

Łuczniczka

Bydgoska Łuczniczka to jeden z najważniejszych symboli miasta. Wykonał ją niemiecki artysta Ferdinand Lepcke. W Bydgoszczy obecna jest od 1910r. Na przestrzeni tych 110 lat wielokrotnie zmieniała swoje miejsce. Obecnie usytuowana jest w Parku Kochanowskiego naprzeciwko Teatru Polskiego.

Fontanna „Potop”

Ferdinand Lepcke zaprojektował również fontannę „Potop”, która znajduje się w Parku Kazimierza Wielkiego. Fontanna składa się z trzech oddzielnych części i przedstawia scenę potopu, w której ludzie i zwierzęta, dla których zabrakło miejsca na arce, próbują się ratować lub giną. Realizm i precyzyjność wykonania wszystkich elementów zrobiły na nas piorunujące wrażenie. Na tych kamiennych twarzach naprawdę widać emocje: ból strach, przerażenie – coś niesamowitego.

Szkoda tylko, że nie działała w trakcie naszego pobytu.

Kamienice w Bydgoszczy

Największym zaskoczeniem były dla mnie przepiękne, kolorowe kamienice umiejscowione w całym mieście, nie tylko wokół rynku.

Kościoły w Bydgoszczy

Kościół Klarysek – jeden z najbardziej charakterystycznych kościołów w Bydgoszczy.

Kościół Św. Andrzeja Boboli – najwyższy budynek w Bydgoszczy.

Kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół Św. Trójcy

Bydgoszczy co zobaczyć? – podsumowanie

I jak? Całkiem nieźle jak na Bydgoszcz, prawda? 😉 Mam nadzieję, że daliście się przekonać do odwiedzenia miasta, w którym nawet w sezonie nie ma tłumów, tzn. jeszcze nie ma. Miasta, które w 2020 roku, znalazło się w 10-tce najlepszych europejskich celów podróży. Miasta, które zaskakuje na każdym kroku: kulturowo, architektonicznie, smakowo. Miasta o bogatej historii i przepięknej zabudowie. Miasta tak niedocenianego, że sami mieszkańcy dziwili się, że wybrałyśmy Bydgoszcz na weekend.

Wenecja Bydgoska

Bydgoszcz to bardzo ciekawe i różnorodne miasto oferujące wiele atrakcji, dlatego też każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jestem przekonana, że Bydgoszcz zrobi na Was mega duże wrażenie, a już na pewno zaskoczy i oczaruje i podejrzewam, że będziecie chcieli do niej wrócić – tak jak my 🙂

Pomnik Ireny Santor – Wyspa Młyńska

PS. Jeśli znacie inne niż wyżej wymienione atrakcje Bydgoszczy to zachęcam do podzielenia się w komentarzu.

Jesteśmy tu:

9 komentarzy

  • Jacek

    Witam serdecznie.
    Bardzo miły opis miasta, cieszę się , że podoba się przyjezdnym 🙂

    2 małe sprostowania.

    1. Opera Nova – ropoczęcie budowy to rok 1973 i była to jedna z najdłużej trwających budów w kraju, ponieważ jej 100% zakończenie nastąpiło dopiero w 2006 roku, mimo że sama opera działała już od połowy lat 90 🙂

    2. Ulica Długa nie jest najdłuższą ulicą miasta, ale jedną z dłuższych na starym mieście 🙂

    Pozdrawiam i zapraszam ponownie do Bydgoszczy bo znalazło by się to jeszcze trochę ciekawych miejsc do zwiedzania 🙂

    • Travelinscy

      Dziękuję za cenne uwagi, już sprawdzam i nanoszę poprawki 🙂 Na pewno się wybierzemy, bo tylko zaostrzyły nam się apetyty na Bydgoszcz 🙂 niech tylko ten koronawirus odpuści 😉

      • Iza

        Poza centrum i Starówką jest jeszcze Stary Fordon – wyjątkowo klimatyczne miejsce w Bydgoszczy, gdzie gdyby nie samochody, można by się poczuć jak 50 lat wstecz.

        • Travelinscy

          Dziękuję z podpowiedź:) już zapisuję miejscówkę i jak tylko koronawirus odpuści to zamierzamy wybrać się do Bydgoszczy ponownie – po więcej 🙂

    • jakub

      Z tą Operą to nie do końca prawda! Pierwotne plany zakładają cztery kręgi, obecnie są trzy – jest już plan rozbudowy (obejmujący też przebudowę nabrzeża), więc na 100% musimy jeszcze chwilę zaczekać (:

      • Travelinscy

        Czyli rozumiem, że budowa nadal trwa, tak? Kurczę, trochę jak z Sagrada Familia w Barcelonie 😉 Dobra to wpiszę, że planowana jest dalsza rozbudowa Opery Nova. Dziękuję za informację 🙂

  • Filip

    Zapomnieliście też o Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślecinku. Miejsce bardzo często odwiedzane przez miejscowych i nie tylko. Długie spacery leśnymi drużkami, zoo i Polana Różopole są naprawdę klimatyczne. Dobrego kolejka wąskotorowa. Polecam

    • Travelinscy

      I tak i nie. Z historycznego punktu widzenia i położenia Bydgoszczy nie jest, ale obecnie jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego (obok Torunia) co wg mnie czyni ją poniekąd stolicą Kujaw 😉 I mówię to jako urodzona kujawianka (urodziłam się w dawnym województwie włocławskim) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *