Spis treści
Vardzia – skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli to zdecydowanie jedna z największych i najciekawszych atrakcji architektonicznych Gruzji. Vardzia znajduje się w południowo-zachodnim rejonie kraju, niedaleko miasta Achalciche.
Krótka historia Vardzii
Kompleks Vardzia powstał w latach 1185-1213. Budowę rozpoczął król Jerzy III, a dokończyła jego córka Tamara, późniejsza królowa Gruzji. Miejsce całkowicie ukryte w skale miało chronić ludność gruzińską przed najazdami Mongołów. Do wnętrza Vardzi można się było dostać kilkoma bardzo dobrze ukrytymi tunelami. Forteca mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Na 13 kondygnacjach znajdowało się około 3000 komnat, klasztor, sala tronowa, 25 piwnic z winami, sieć tuneli i schodów, a także skomplikowany system wodno-kanalizacyjny i nawadniający pobliskie pola uprawne. Ponadto w Vardzi przechowywano i chroniono przed grabieżą wiele wartościowych rzeczy wykonanych ze złota i innych metali szlachetnych oraz drogocenne ikony.
Podobno Królowa Tamara, ze względów bezpieczeństwa, co noc spała w innej komnacie.
Skąd wzięła się nazwa „Vardzia”?
Z nazwą Vardzia wiąże się pewna legenda. Młoda królowa Tamara podróżując ze swoim wujem po południowo-zachodnich terenach Gruzji w pewnym momencie, podczas postoju, zagubiła się w okolicznych skałkach. I kiedy wszyscy zaczęli jej szukać, a zrozpaczony wuj głośno wołał w końcu usłyszał odpowiedź dziewczynki: „var dzia”, co znaczyło „jestem wuju”.
Przez wiele lat skalne miasto – Vardzia była ważnym ośrodkiem kulturalno-religijnym monarchii gruzińskiej. A dokładnie do roku 1283 kiedy to tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi zniszczyło 2/3 miasta. Zawaliła się cała przednia fasada odsłaniając zadziwiające, wewnętrzne struktury miasta do tej pory skrzętnie skrywane w środku góry. Kolejny cios dotknął ten skalny kompleks i jego mieszkańców w 1551 roku podczas najazdu Persów. Splądrowali oni miasto, zrabowali drogocenne ikony i inne wartościowe rzeczy oraz wymordowali większość miejscowych Gruzinów i mnichów.
Vardzia w dniu dzisiejszym
To co zachowało się po tamtych tragicznych wydarzeniach można oglądać do dnia dzisiejszego. Zachowało się ponad 250 komnat, a także pozostałości po nowatorskim, jak na tamte czasy, systemie nawadniającym, jest też 150-metrowy tunel i część świątynna z doskonale zachowanymi freskami przedstawiającymi króla Jerzego III i królową Tamarę. Część klasztorna jest wyłączona ze zwiedzania, ponieważ zamieszkują w niej mnisi.
Kilka informacji praktycznych
W Vardzi zatrzymaliśmy się na kilka godzin w drodze do Achalciche. Podróżowaliśmy autem, ale z tego co wiem to z Achalciche do Vardzi kursują marszrutki. Przystanek znajduje się naprzeciwko skalnego miasta, są tam też sklepiki i restauracja. Wejście do miasta-klasztoru jest płatne, kosztuje około 3 lari. Vardzia usytuowana jest w skale. Żeby zacząć ją zwiedzać trzeba najpierw wdrapać się stromo pod górę lub za 1 lari podjechać busikiem pod samo wejście.
W Vardzi można zwiedzać wszystkie komnaty i zaglądać we wszystkie zakamarki i kryjówki. Bez ograniczeń można podziwiać niezwykły kunszt ludzkiej kreatywności i ciężkiej pracy. To co w Gruzji jest właśnie takie niesamowite i wyjątkowe to ogólna dostępność i nieograniczona w zasadzie możliwość oglądania na żywo wszystkich tych miejsc, które przetrwały setki lat.
Myślę, że na nieśpieszne zwiedzanie Vardzi trzeba przeznaczyć tak około 2-3 godzin. Dobrze jest zaopatrzyć się w wodę i wygodne buty. Nierównomierna nawierzchnia z różnymi wgłębieniami, uskokami i krzywiznami oraz strome schody sprawiają, że nietrudno o kontuzję. Teren zabezpieczony jest po gruzińsku, więc trzeba przede wszystkim uważać na małe dzieci.
Całość zrobiła na nas piorunujące wrażenie, a dech zaczęło nam zapierać już podczas jazdy. Do Vardzi bowiem prowadzi niesamowicie malownicza droga. Wije się poprzez wąskie kaniony, biegnie ponad rzeką Kurą wzdłuż przepięknej, nieprawdopodobnie zielonej (w lipcu) doliny. Z oddali Vardzia swym wyglądem przypomina plaster miodu.
W Gruzji jest wiele miejsc, które warto zobaczyć, a Vardzia według mnie to zdecydowanie jedno z najważniejszych. Nawet kilkugodzinna wizyta w tym skalnym mieście to gwarancja na cudowne i niezapomniane przeżycia.